fbpx

Jak si vybrat činelky

Říj 10, 2020

Já a činelky, to je jak měsíc a hvězdy. Činelky ke mně patří už od doby, kdy jsem s orientálním tancem teprve začínala. Není tedy divu, že hru na činelky vyučuji téměř na každém kurzu, který jsem kdy vedla. Pravidelně tak studentkám radím, jak činelky vybrat.  Všechny důležité body jsem teď přehledně sepsala i pro vás do tohoto blogu. Pokud byste ale raději mrkly spíše na video, pak rovnou pokračujte sem.

Kvalita se vyplatí

Kvalitní základní činelky pořídíte v ceně cca od 600 Kč výš. Je však potřeba počítat s poštovným a případným dph (a možná i clem), pokud budete objednávat přímo od výrobce. Velmi dobré činelky pak koupíte v rozmezí 1.000-2.000 Kč. Levnější obyčejné činelky (do 400,-) bych doporučila pouze v případě, že činelky potřebujete, ale nemůžete si větší investici momentálně dovolit. Aspoň pak víte, co si přát příště pod stromeček.

Kvalita jde ruku v ruce s radostí ze hry a investice do dobrého setu se rozhodně vyplatí.

Nehledě na to, že činelky na své hodnotě nikterak neztrácejí a můžete je tedy kdykoliv prodat dál. S prodejem vám i ráda pomůžu, budete-li potřebovat. Jak souvisí kvalita s technikou hraní a celkovým prožitkem pak rozeberu níže v kritériích výběru.

Ať už však pořídíte činelky do začátku jakékoliv, pamatujte, že by měly mít dva obdélníkové otvory na provléknutí ploché gumičky. Díky tomu činelky lépe sedí na prstech, neotáčejí se a snadněji se ovládají. Tón by měl být při lehkém úderu zvonivý. Vyhněte se činelkám, které jen klapnou.

Saroyan a Turquoise

Dva největší a nejznámější výrobci prstových činelek jsou Saroyan Mastercrafts a Turquoise International.

Saroyan je tradiční výrobce, který nabízí nepřeberné množství činelek. Nabídka je natolik široká, že si vybere opravdu každý. Naopak, možná se vám zalíbí hned několik typů a vy budete mít problém vybrat jen jedny. Činelky jsou dostupné v různé váze, velikostech, kovech i designech.

Saroyan Mastercrafts založil pan Harry Saroyan, který v roce 2016 zemřel. Ještě předtím ale firmu prodal. Kvalita činelek však zůstává zachována a vy můžete s radostí nakupovat činelky s největším výběrem na trhu.

Turquoise International je další velký a tradiční výrobce činelek. Nabídka není zdaleka tak široká jako u Saroyana. Jejich činelky mi však vždy přišly naprosto odlišné a skvěle tak doplňují celkovou nabídku na trhu.

Jak vybírat

Každý set činelek můžeme definovat podle následujících kritérií:

 1. rozměry
 2. váha
 3. tón
 4. vzhled
 5. druh kovu

Váha a rozměry

Pokud s činelkami teprve začínáte, nejdůležitější by pro vás měla být kombinace velikosti a váhy. Pro začátečnice jsou nejlepší činelky, které nejsou ani příliš těžké, ale také ani příliš lehké.

Na těžké činelky není ruka ještě nachystaná, lehké činelky jsou však pro správné hraní také náročné, protože vám neodpustí žádnou chybu v technice. Pro krásný tón potřebujete s lehkými činelkami dobře udeřit a také vyvinout o něco více síly než s činelkami těžšími. Pokud máte zdravotní problémy (karpální tunely, aj.) a potřebujete ruce šetřit, nemusí být nejlehčí činelky paradoxně dobrá volba. 

Menší činelky budou zvládnutelné i ve větší váze, velké a těžké doporučuji jen pokročilejším hráčkám. Osobně mám ráda, když jsou činelky také na ruce pěkně vidět. Doporučuji tedy rozměr minimálně 6 cm a výš. 

Pro srovnání se můžete podívat na několik typů činelek a doma si je při výběru třeba nakreslit a porovnat samy.

 • Saroyan Afghani – 7 cm
 • Turquoise Tribal – 6,9 cm
 • Turquoise Oriental Medium – 6,3 cm
 • Turquoise Oriental Economy – 5,7 cm

Tón a druh kovu

Tón jde ruku v ruce s tvarem činelky a druhem kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Saroyan nabízí činelky mosazné, stříbrné a bronzové. Obecně mají stříbrné činelky vyšší tón a znějí jakoby čistěji, jasněji a více pronikavě. Mosazné mívají střední nebo hlubší tón. Bronzové bývají zase hodně výrazné a znějí velmi dlouho.

Mosazné činelky také používáním získají pěknou patinu, kterou si buď můžete hýčkat, nebo činelky pravidelně čistit. Stříbrné a bronzové bývají dražší. V angličtině je označení pro mosaz brass, stříbro je german silver a bronzové prostě bronze.

Tón činelek je velmi důležitý. V prvé řadě by se vám zvuk vašich činelek měl líbit, aby se vám hra a trénink nezprotivil.

Pro vaše první činelky je tedy potřeba volit kompromis tónu, váhy a potažmo velikosti. Pokud si nejste svojí volbou jisté, neváhejte se na mě obrátit přes email nebo FB a já s vámi vše ráda zkonzultuji.

Pokud už s činelkami vystupujete nebo to plánujete, je dobré mít na paměti prostředí. V malých uzavřených prostorech není dobré hrát na výrazné činelky. Naopak v divadle nebo venkovním prostoru méně zvučné činelky zaniknou. Zkušená hráčka dokáže hlasité činelky v kavárně ztišit, ale slabé činelky nezesílíte.

Na videu níže si můžete pro rychlé srovnání poslechnout ukázky různých typů činelek značky Saroyan. Eshopy pak mají zvukové nahrávky, takže vybrat podle tónu není dnes už problém.

Vzhled

Činelky jsou v nabídce ve velkém množství designů. Některé sety jsou jen čisté, jiné jsou naopak bohatě zdobené krásnými vzory. I vzhled může hrát svoji roli při výběru. Výsledný dojem z vašich činelek je nakonec kombinace několika smyslů zaráz – sluch, hmat i zrak. Preferujete-li např. stříbrnou barvu, zkuste si nejdříve projet kompletní nabídku stříbrných činelek a až když nenajdete žádné vhodné, jděte po mosazi. Stejně tak chcete-li činelky zdobené, začněte výběr s nimi. Pokud je pro vás vzhled důležitý, nebojte se s ním začít. 

Kde nakoupit 

Eshop pro Saroyan Mastercrafts najdete zde. I když nakonec nebudete přes jejich stránky nakupovat, velmi dobře se tam vybírá. Vše mají přehledně rozdělené podle různých kritérií.

Eshop pro Turquoise International najdete zde. Výhodou tohoto obchodu může být, že si můžete nakoupit i spoustu jiných krásných věcí na tanec.

Vybírat v amerických eshopech má jednu nevýhodu v tom, že váha i rozměry jsou uvedené v jiných jednotkách a je potřeba přepočítávat. Na druhou stranu u výrobců najdete vždy jejich kompletní nabídku.

V Evropě jsem už mnohokrát nakupovala přes německý eshop Shaila.de. Majitelka je velmi ochotná a cokoliv vám ráda doobjedná. Při vyšší objednávce je poštovné zdarma a má-li zboží skladem, je to u vás doslova v cuku letu. Cena činelek je oproti amerických eshopům samozřejmě vyšší, protože je již připočítané clo, dph i menší marže. V důsledku byste ale podobnou cenu zaplatily i při objednání z USA. V některých případech se vám však objednávka přes oceán může vyplatit více.

Všechny eshopy, které zde uvádím, mají u každého setu odkaz na zvukový soubor s nahrávkou, jak činelky zní.

Jednotlivá doporučení

Turquoise Oriental Economy – kvalitní činelky za nejnižší cenu

Turquoise Oriental Medium – o třídu lepší, ale stále velmi dostupné. V mosazi lehce hlubší zvuk než předchozí Economy. Stříbrné jsou výrazně dražší.

Saroyan Grecian Brass – pokud vám všechny činelky trhají uší a vy potřebujete něco opravdu málo hlučného a nízký tón. Jsou také nejlehčí, co jsem doposud našla. Začátečnicím spíše nedoporučuji. Stříbrné jsou uplně stejné lehké, tón je naopak dost vysoký. 

Saroyan Afghani Brass – nejoblíbenější činelky pro FCBD®Style. Jsou tak akorát lehké, perfektní velikost. Krásný hlubší tón, nepříliš pronikavý, ale zvládnou ozvučit i divadlo a přitom v kavárně lidem neupadnou uši. Činelky na celý život, které se neomrzí. 

FatChanceBellyDance signature zills –  toto jsou činelky model Saroyan Afghani Brass. Naprosto identické krom designu, který dělán speciálně pro FCBD®. Můžou být super pro ty, co chtějí Afghani, ale trošku zdobenější. 

Pro fajnšmekry do sbírky tu mám ještě pár tipů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. 

 • Turquoise Tribal

 • Turquoise Oriental Large

 • Saroyan Dervish German Silver – nádherný zvuk, těžké, krásně zdobené

Poslední tip je na činelky pro děti, protože když hraje maminka, děti se okamžitě chtějí přidat. V nabídce je má jak Saroyan (Mini Zills nebo Tinker Zills), tak Turquoise (Itsy Bitsy). 

 

Ať vám tedy nové činelky přinášejí radost a potřebujete-li s čímkoliv poradit, jsem tu pro vás. 

Lenka Adámková

Průvodkyně žen na cestě ke svému tělu, lektorka kreativního tance a trenérka ženské mysli.

Miluju ženy inspirovat, vést a podporovat v objevování své jedinečné cesty tanečnice.

Tvořím online i offline, pracuji individuálně i se skupinami. 

Share This