fbpx

FCBD – a to je nějaký fotbalový klub?

autor: | Zář 2, 2020 | ATS®, FCBD®Style, Výuka | 0 komentářů

Ač to rozhodně název fotbalového klubu připomíná, FCBD je ve skutečnosti zkratka pro Fat Chance Belly Dance. Tedy taneční skupinu pocházející z Kalifornie a nově i pojmenování tanečního stylu (dříve označovaného jako ATS/American Tribal Style), který tato skupina vyvinula.

Stručnou historii k tomuto stylu i vysvětlení neobvyklého názvu Fat Chance Belly Dance si můžete přečíst na stránkách mé skupiny Hurriya. My se spolu podíváme spíše na to, čím je tento tanec specifický a proč se stal tak oblíbeným po celém světě.

Tanečnice ze skupiny Hurriya na akci Den Brna.

Orientální tanec, ale i flamenco a indické tance

FatChance®Style je založený na orientálním tanci a postupně integroval i některé prvky a aspekty španělského flamenca a tanců indických. Orientální tanec sám o sobě není výsadou jediné země. Naopak. V různých podobách ho najdete napříč státy severní Afriky a východní Asie. FatChance®Style je tedy pestrobarevná fúze a velice laicky můžeme říct, že působí etnicky. Je to však tanec uměle vyvinutý a jeho účelem není prezentovat tanec jediné existující kultury

Pro FCBD®Style nejčastěji využíváme hudbu folklórní (Maroko, Egypt, Alžírsko, Turecko, Indie) nebo hudbu touto tradicí inspirovanou. Pro různé moderní podoby a stylizace využíváme i hudbu čistě moderní nebo opět různé fúze. Svým zvukem pak diváky často zaujmou prstové činelky, na které se tanečnice během tance v rychlých skladbách doprovázejí.

Skupinová improvizace

FCBD®Style je tanec pouze skupinový a improvizační. Přestože z pohledu diváka vše vypadá jednotně a jako dobře nacvičená choreografie, tanečnice při vystoupení skutečně improvizují. Díky tomu vzniká specifická energie, která v sobě reflektuje jedinečnost daného okamžiku.

Jak vlastně ona improvizace funguje? Princip je celkem jednoduchý. Tanečnice se naučí slovník společných prvků, který je pro tento styl daný. Dále se naučí, jakým způsobem stát ve formaci a využívat role vedoucí a následující. Vedoucí vždy pomocí neverbální komunikace (signály nebo oční kontakt) dává svým následujícím pokyn, který prvek bude následovat. Jednoduché, ale v praxi to znamená několik let společného tréninku, než skupina vypadá opravdu jednotně a sehraně.

Zkuste najít vedoucí a všimnout si některých signálů v následujícím videu.

Kostýmy

Pro vystoupení se využívají specifické kostýmy, které jsou samy o sobě pestrou směsicí prvků různých zemí a kultur. Úzké propojení kostýmu a pohybu je právě pro FCBD®Style charakteristické. Těžké a široké sukně, turban a spousta šperků doslova předurčují, jakým způsobem se tanečnice může hýbat. Účelem kostýmů je podtrhnout pohyby boků a současně reflektovat bohatost kultur, ze kterých tento tanec vychází. 

Stejně jako tanec i kostým prošel svým vývojem a v dnešní době už např. na turban narazíte spíše výjimečně. Objevují se i různé moderní prvky jako šátky s flitry. Co však přetrvává je princip vrstvení a vyvážený vzhled tanečnice i celé skupiny. Pro zájemce je problematika kostýmů podrobně zpracovaná zde

Místo turbanů si dnes tanečnice zdobí hlavu květinami a čelenkami. Typickým prvkem jsou bambule, které skvěle zdůrazní pohyb boků.

Výuka

Jak probíhá výuka a co se díky FCBD®Style naučíte? V prvé řadě je potřeba postupně pochopit, jak tělo funguje a naučit se ho ovládat. Během prvních několika lekcí se učíme prvky 1. úrovně a základní principy společné improvizace. Krůček po krůčku se přidávají i činelky. Přibližně po 4-6 týdnech si tanečnice vyzkouší, jak se tancuje ve formacích a jak se střídá vedení.

Jelikož se jedná o velmi komplexní formát, je naprosto běžné, že si studentky ze začátku připadají zahlcené.  V prvcích je potřeba zvládnout postoj a koordinaci nohou, paží a trupu. Zároveň je potřeba udržet pozornost na vedoucí a ve formacích také postavení vůči ostatním tanečnicím. Pokud zrovna studentka vede a volí prvky pro ostatní, je to i jistý tlak na zvládnutí této úlohy.

Nemusíte mít ale strach si FatChance®Style vyzkoušet. Zkušené lektorky vás vším trpělivě provedou a s každou další lekcí bude vše snazší. Pokud s tímto tancem vydržíte delší dobu, zjistíte, že jste o něco sebevědomější, otevřenější, laskavější i vnímavější vůči svému tělu a možná budete z lekcí odcházet i více zpevněné. To vše jsou přínosy, které na sobě tanečnice pozorují.  

Skupinová improvizace však nabízí pro studentky ještě jeden benefit – propojení na lidské úrovni. Aby tanec příjemně plynul a aby se tanečnice cítily mezi sebou dobře a uvolněně, je také nezbytné mít mezi sebou pěkné vztahy. FCBD®Style je tancem veskrze lidským a pro ženy představuje možnost najít v dnešní době to, co nám často tak chybí – podporu, sdílení a společně prožitou radost.

Chtěly byste si vyzkoušet první lekci hned teď? Stačí kliknout na video a jdeme na to. 

Vystupování

Co mám osobně na tomto stylu ráda je, že je od začátku prezentován jako tanec, se kterým se vystupuje. Neznamená to, že všechny studentky vystupovat musí. Pokud se ale později rozhodnou, že by se přeci jen rády přidaly, budou na to připravené. Už na 1. lekci mluvíme o tom, kde stojí divák, jaké mít vůči němu postavení a jak ukazovat prvky tak, aby vytvářely ten správný efekt. Diváci jsou důležitým komponentem energie, která se při vystoupení vytváří, a i proto je každé vystoupení tak jedinečné.

Kde se učit

Pokud bydlíte v Brně nebo Praze, ráda vás přivítám na svých lekcích. V Praze také působí lektorka Bára Mólová, takže si můžete vybrat den/čas, který vám více vyhovuje. Bára a já jsme pro ČR a SR jediné certifikované lektorky, tzv. Sister Studia, pro FCBD®Style. Co to znamená? Sister Studio je garancí jednotné výuky a informací. Předáváme tento formát tak, jak jej učí a prezentuje zakládající skupina FatChanceBellyDance®. Můžete se tedy spolehnout, že jdete co nejblíže ke zdroji.

  FCBD®Style ale najdete i v jiných koutech Česka a Slovenska. Níže najdete seznam lektorek a skupin, které se věnují skupinové improvizaci vycházející z formátu FatChanceBellyDance®. Se všemi se osobně znám a vím, že se dále vzdělávají, aby svým studentkám nabídly z tohoto tance to nejlepší. Pokud žádné z těchto míst nemáte poblíž a přesto byste se chtěli FatChance®Style naučit, ozvěte se mi do mailu a zkusíme najít cestu.

  Na pokročilých kurzech se učíme v rámci skupinové improvizace i tančit se sukní.

  Pokud bych měla celý článek shrnout v jediné větě, pak bude znít nějak takto: FCBD®Style je jedinečný tanec, kde pohyb, hudba, kostýmy i tanečnice tvoří jeden harmonický celek. Chcete-li si o historii a vzniku tohoto tance přečíst opravdu do hloubky, doporučuji skvěle zpracovanou přednášku a blog tanečnice Denise Charbo zde.

  Budu se na vás těšit na kurzu, semináři nebo i v online světě.

  Miluji orientální tanec v celé jeho rozmanitosti a kráse. Už více jak 15 let předávám ženám svoji radost z pohybu, objevování možností těla i mysli, z hudby a poznávání jiných kultur. Specializuji se na výuku dle metodologie Salimpour School of Dance a také na skupinovou improvizaci dle FatChanceBellyDance. Mojí největší doménou je hra na prstové činelky. Založila jsem a vedu taneční skupinu Hurriya, která sdružuje 17 báječných a jedinečných žen. V Brně mám své taneční a pohybové studio Tlukot.

  Přečtěte si i další články

  Přidejte se na Facebooku

  Sledujte mě na Instagramu

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No feed found.

  Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.