fbpx

3+1 tajemství, jak pro sebe získat více času

Kvě 26, 2023

Je doba, kdy příručky o produktivitě zaplavují regály knihkupectví jako lavina. Snad každá z nás se podvědomě snaží ovládnout superschopnost stihnout vše. Tady leží základ celého problému s časem – nikdy není hotovo. 

1. tajemství – čas pro sebe si nemusíš zasloužit

Tolik žen svůj čas pro sebe podmiňuje splněním nesmyslných požadavků. Máme pocit, že čas pro sebe je nějaký luxus. Nadstandart, za který se vlastně vnitřně cítíme i provinile. 

  • Až to tu douklízím, tak si sednu a vypiju to kafe. Abych to měla hezký. 
  • Odpočnu si na dovolené, až tady dohoním všechny resty a nachystám to před odjezdem. 
  • Nejdřív práce, potom zábava. 

Není divu, že kafe piješ studený, na dovolený onemocníš a do práce se nutíš. 

1. tajemství tedy zní – část času, který máš každý den k dispozici, je jen a jen tvůj. Nemusíš si ho nijak zasloužit. Nemusíš nikomu vysvětlovat, proč teď sedíš na pohovce a koukáš do zdi. Nemusíš mít žádný důvod pro to, že spíš až do oběda. 

2. tajemství – přestaň přidávat a začni ubírat

  • Nevím, kde najít další čas. 
  • Jsem zahlcená a nevím, co dřív. 

Tady jsme rovnou u jádra problému. Den má 24 hodin. Nemůžeš stále jen přidávat další a další aktivity a doufat, že se ti to konečně nějak záhadně podaří všechno narvat. Prostě ne.

Pokud chceš pro sebe víc času, přestaň ho hledat a začni ho tvořit. Tak zní 2. tajemství.  Jak? Vytvoř prostor. Odeber to, co je aktuálně méně podstatné. Nauč se selhávat.

Co je to, na čem příliš lpíš a bere ti to velké množství energie? Kde můžeš ubrat ze svých požadavků sama na sebe? 

3. tajemství – prožitek času je závislý na tvé schopnosti být tady a teď

  • Já si ani to kafe nedokážu v klidu vypít. 

Tajemství č. 3 říká, že je v podstatě jedno, jak dlouhý čas na sebe máš. Pokud jsi stále hlavou někde jinde, nedokážeš si ho užít. Schopnost uvolnit se a labužnicky si pobýt ve své chvilce pro sebe je v důsledku to nejdůležitější.

Takové momenty, byť sebekratší ale plně prožité, pak fungují jako pomyslná brzda v jinak náročných obdobích. Propojení se sebou ti dá pocit, že nejsi jen křeček v kolečku.

4. tajemství – když zažiješ pocit naplnění, začneš ho vyhledávat

Kdo jednou ochutná pravé šampaňské, kvalitní kafe nebo luxusní čaj, výběrovou čokoládu, kdo si dopřeje tento požitek a zcitlivý své chuťové pohárky, začne se levnějším alternativám vyhýbat a dopřeje si na kvalitu.

Stejně je to i časem pro sebe a pocitem naplnění svého vnitřního zdroje. Zažij si párkrát pocit radosti a lehkosti a nebude se ti ho chtít vzdávat ve prospěch ostatních aktivit. Tvé tělo bude vysílat jasné signály. Čas pro sebe třeba s knihou nebo v tanci pro tebe bude doslova posvátný.

Začneš si čas pro sebe chránit. Když ty jsi vyživená, je snazší pečovat o ostatní. Jakákoliv práce je radostnější a nacházíme kreativnější řešení. Méně se vztekáme, dokážeme jasněji komunikovat a vnímáme hranici mezi já a ty. Protože si zažiješ reálné dopady dávat čas sama sobě, snáze naplníš předchozí 3 kroky. 

Zvu tě dopřát si čas sama pro sebe v tanci. Na otevřené online lekci prožitkového tance tě provedu tématem ZAMILOVANÁ.

Chceš-li podpořit vztah sama k sobě, ke svému tělu i ke svému jedinečnému příběhu, je tato lekce určená právě tobě.

30. 5. živě nebo ze záznamu.

Lenka Adámková

Průvodkyně žen na cestě ke svému tělu, lektorka kreativního tance a trenérka ženské mysli.

Miluju ženy inspirovat, vést a podporovat v objevování své jedinečné cesty tanečnice.

Tvořím online i offline, pracuji individuálně i se skupinami. 

Share This